BÖLÜM BAŞLIKLARI

Polikarbonat şeffaf çatı ışıklıkları  

Duman tahliye damperleri şartnameleri    

DumanTahliye ve Havalandırma Bacaları LAMILUX  

Polikarbonat şeffaf CEPHE KAPLAMALARI  

Alüminyum Doğrama  

Giydirme cam Cephe ve Kompozit panel cepheler  

 

FAALİYET KONULARI   »   Duman tahliye damperleri şartnameleri

Duman tahliye damperleri şartnameleri

Duman ve ısı tahliyesi :

Duman tahliye sistemleri, duman ve ısıyı tahliye ederek yangın çıkış yollarına erişimi kolaylaştırırlar. Böylece binalardaki yangına dayanıklı malların korunması daha kolay sağlanırken, oluşabilecek zararlar da minimuma indirilmiş olur.

Duman tahliye sistemlerinin kullanım alanları genellikle merdiven boşlukları ve binalar arası bağlantı noktaları gibi ortak kullanım alanlarıdır. Ayrıca endüstriyel binalar ve iş yerlerinde de tercih edilmektedir.

İhtiyaç duyulan duman ve ısı tahliye alanı, binanın tasarımına ve kullanım amacına bağlı olarak değişebilir. Duman tahliye pencereleri farklı boyutlarda bulunmaktadır.

Maksimum havalandırma etkisi :

Duman tahliye sistemi zincirle hareket eden elektrikli bir motor ile açılan havalandırma penceresinin, 90 dereceye kadar açılmasını sağlar. Böylece duman ve ısı tahliye edilerek yangın çıkış noktaları tehlikesiz hale getirilir.
Kontrol sistemi emniyet aküsüyle desteklenerek, yangın sırasında oluşabilecek güç kesintilerinde de sistemin çalışması sağlanmaktadır.

Sistem, kontrol kutusundaki entegre düğme ile pencerenin günlük kullanımda rahatça açılıp kapanmasına imkan tanır. Pencerenin kanadı, havalandırma sırasında yağmur sularının ve yaprakların içeri girişini engelleyecek şekilde tasarlanmıştır. Sistem ayrıca test ve acil durumlar için basit bir tekrar kurulum imkanı da sunmaktadır.

Duman tahliye sistemi, en son güvelik standartlarına uyumlu olmak gibi çeşitli faydalar sunmaktadır:
Duman kontrol ve basınçlandırma sistemleri kontrol ve izlemeleri
Bir binada duman kontrol ve basınçlandırma sistemleri kurulması hâlinde, bu sistemler ile ilgili arıza ve konum değiştirme sinyalleri ayrı bir bölgesel izleme panelinde veya yangın kontrol panelinde ayrı bölgesel durum ve arıza göstergeleri oluşturularak izlenir ve kontrol edilir. Duman kontrol
sistemlerinin el ile manuel istasyonlar üzerinden kontrolleri sağlanır.
Binanın yangın alarm sisteminden gelen sinyalle otomatik olarak devreye girerek karbondioksit CO2 gaz tüplerinin patlamasıyla duman tahliyesi gerçekleştirilebilir.

Duman tahliye sistemi, uygun maliyetler ile, tek pencereli merdiven boşluğundan, yüzlerce penceresi olan üretim tesislerine kadar geniş kullanım alanına sahiptir. Uygulamaya bağlı olarak duman tahliye penceresine rüzgar vev yağmur algılama sensörleri de eklenebilir. Ayrıca düz çatı sistemi ile düz çatılarda da uygulamak mümkündür.

Hava giriş ve çıkışlar, açık konumdayken gerekli kapak altı (geometrik) yüzeyi ya da kapağın duman (aerodinamik) tahliye yüzeyine ulaşılması temin edilmelidir. Pencere ya da kapakların çerçeve ve eşikleri gibi olasılı engeller veya eşiklerin kalınlıkları dikkate alınmalıdır.

Açma mekaniğinde tahrikler ve tespit elemanları gerekli kuvvetlere uygun olarak hesaplanmalıdır. Pencerelerin gereken açılma açıları temin edilmelidir. Pencere profillerine çarpılması kesinlikle önlenmelidir. Elektrikli bağlantılar yerel yangın önleme mevzuatına uygun olup kesitleri gereken motor akımları veya hacimlerine göre seçilmelidir.

Elektrik ısı ve duman tahliye merkezi özel olarak ön görülmüş havalandırmalı bir teknik odasında konuşlandırılmalıdır. Bu odada meydana gelen bir yangında anında tetiklenmesini temin etmek için, merkezin monte edildiği yerde yangın detektörleri öngörülmelidir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2012    Skyline Mimarlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti.